5th - 8th Grade Content
We feel your pain.
We know it's difficult sometimes on our schedules to come up with new engaging lessons.
Use Code THANKS10 to take 10% off your purchase.
We at Amped Up Learning want to remain authentic by offering products designed, written and used by real teachers. We're teaming up with excellent teachers around the country to offer awesome downloadable products in the new Lesson Marketplace of Amped Up. Easy-to-use, effective activities that are standards-aligned, engaging, cooperative, challenging and involve critical thinking. And best of all, you don't have to do anything (except make some copies!).
Yes we take Purchase Orders in our lesson marketplace. Send us the PO and we will send you the lessons.
More and more products are being added daily, so check back often.
-
Natural Disasters Color by Number Activity
$2.25Challenge your students with 8 review questions concerning natural disasters! Your students will enjoy coloring their picture based on their answers. Perfect for an engaging review or unique quiz! Included 1 Color by Code 1 Review Question Color...$2.25 -
Weathering Depo Erosion~Interactive~Distance Learning~Google Slides/Print BUNDLE
$5.00INCLUDES A GOOGLE SLIDES PRESENTATION, INTERACTIVE LESSON & ASSESSMENT AND/OR PRINTABLE ASSESSMENT and MINI TASK CARDS, MINI ANSWER SHEETS in COLOR or B&W. Please see my store, Ms. Darlene A Teacher Creature for related products. Finally,...$5.00 -
Independence Cloze/Fill In Blank#5~Social Studies Weekly~NO PREP
$1.99Please see my store, Ms. Darlene A Teacher Creature for related products. Product Description In this set, students examine the events leading up to the Revolutionary War and Independence in Colonial America Cloze passage/Fill in the Blank...$1.99 -
Independence~Match'Em Vocab #5~Social Studies Weekly~NO PREP
$1.25In this set, students learn about the events leading up to the beginning of the Revolutionary War and the fight for Independence in the American Colonies. Please see my store, Ms. Darlene A Teacher Creature for related products. There is a Match 'Em...$1.25 -
Units of Measure Notes and Connect-4 Activity
$1.50Practice metric and customary conversions with a guided practice activity that will engage the students. Introductory notes are included. Check out Out of My Mind Math for more resources.$1.50 -
Tension in the Colonies~Match'Em Vocab #4~Social Studies Weekly~NO PREP
$0.99In this set, students learn about Tensions in the Colonies. Please see my store, Ms. Darlene A Teacher Creature for related products. There is a Match 'Em puzzle with 14 vocabulary terms and an answer key Terms...$0.99 -
Comparing the New Colonies Cloze~Fill In Blank#3~Social Studies Weekly~NO PREP
$1.99In this set, students examine early American settlements in the New World. Please see my store, Ms. Darlene A Teacher Creature for related products. Cloze passage/Fill in the Blank worksheet Includes worksheet WITH word bank and worksheet WITHOUT word...$1.99 -
Early American Settlements~Task Cards~Worksheet~Distance~Social Studies Weekly
$3.00In this set, students examine Early American Settlements in North America during the 1600's. INCLUDES LINK TO GOOGLE SLIDE SET for Distance Learning or Independent study. Check out my store, Ms. Darlene-A Teacher Creature for lots more This set is made...$3.00 -
Bully vs. Fart 3: Liquid Menace
$1.99Nerdastic fifth grader Adam Gason has a big problem. He's just been busted for smuggling a deadly toxin into the country, one he hopes can combat the army of farts Billy the Bully is amassing in the forest outside Mile One Elementary. Can he stop the...$1.99 -
Map Major League Baseball Teams & State Capitals
$2.00State Identification and Baseball - rolled into FUN! Thank you for your interest in Map the Majors from Happy Hive Homeschooling / Homeschool Holiday.com. In many ways this is the product that started it all! Back as a very young teacher.....$2.00 -
Unit Rates Notes and Smart Shopper Activity
$2.00Students find the unit rate of a product found at two different stores to see which store offers a better buy. Notes/guided practice and an activity are included. Check out Out of My Mind Math for more resources.$2.00 -
VIRTUAL P.E.- Editable with Video Instructions! Bone/Muscle of the Week Included
$4.00Need a way for your students to access P.E. virtually? This fully editable Google Slides presentation is a great way to communicate, instruct and teach your students when they can't be in the gym! The slides presentation contains the...$4.00