5th - 8th Grade Content
We feel your pain.
We know it's difficult sometimes on our schedules to come up with new engaging lessons.
Use Code THANKS10 to take 10% off your purchase.
We at Amped Up Learning want to remain authentic by offering products designed, written and used by real teachers. We're teaming up with excellent teachers around the country to offer awesome downloadable products in the new Lesson Marketplace of Amped Up. Easy-to-use, effective activities that are standards-aligned, engaging, cooperative, challenging and involve critical thinking. And best of all, you don't have to do anything (except make some copies!).
Yes we take Purchase Orders in our lesson marketplace. Send us the PO and we will send you the lessons.
More and more products are being added daily, so check back often.
-
French and Indian War (for 5th-7th Graders)
$4.97The French and Indian War Lesson Plan examines the causes and effects of the French and Indian War, who fought in the war, its major battles and events, and significant individuals of the war. This unit lesson was designed specifically for 4th-7th...$4.97 -
U.S. Geography Unit (Intro for 5th-9th Graders)
$19.97The U.S. Geography unit lesson plan covers a wide range of topics from geographic and physical land forms of the U.S., to map types and tools, to population and settlement patterns, and WAY MORE! The unit is designed to last 9 to 10 classroom...$19.97 -
European Exploration and Colonization of the America's COMPLETE UNIT!
$19.97The Exploration and Colonization of the New World unit lesson plan covers a wide range of topics from the Age of Exploration and motivations to explore, to famous European explorers of the English, French, and Spanish, as well as European colonization...$19.97 -
Ratios, Rates and Conversions - Google Forms Quiz: 20 Problems
$2.005 problems comparing rates 7 problems converting units 8 problems converting rates (such as mi/hr to ft/min) 20 Problem Google Forms Quiz (instantly graded!) For use with a smartphone, laptop or tablet...$2.00 -
Ratios, Rates, and Proportions - Task Cards: 20 Problems
$1.75Ratios, Rates,and Conversions 5 problems comparing rates 7 problems converting units 8 problems converting rates (such as mi/hr to ft/min) Our Task Cards include note cards that students can refer to for a...$1.75 -
Ratios, Rates and Conversions GOOGLE Slides: 20 Problems
$2.50Stop waiting in line for the copy machine in the morning and give digital student practice! Place a copy of the student slides into your Google Drive folder and share it with your students to view their answers and instantly!...$2.50 -
Google Slide Museum Template (Make Your Own Copy to Edit)
$8.00Whether you want your students to create museum exhibits on Math, Science, Social Studies, Informational/Literary Texts, Art, Music...truly the options here are limitless...this template can be edited to allow for it. It is set up for three exhibits...$8.00 -
Division Battleship
$3.00It's time to get militant with these facts! These two pages are the cover page and insert for creating your own division battleship. Once students place their ships on their board, they can guess were their opponent's ships are by reciting division...$3.00 -
Multiplication Battleship
$3.00It's time to get militant with these facts! These two pages are the cover page and insert for creating your own multiplication battleship. Once students place their ships on their board, they can guess were their opponent's ships are by reciting...$3.00 -
GeomeTree
$4.00In this activity, students will follow geometric directions to create a fun mathematical Geometry-Tree (GeomeTree)! A fun winter break activity and a little vocabulary review as well! Who says you have to choose better fun and learning!?! :-)$4.00 -
Minecraft Contractor - 2D & 3D Math PBL
$2.00In this project students must first find the square footage of 4 Minecraft houses, and then decide which they will build. Like any good contractor, they'll have to start by designing a 2D blueprint of the house they intend to build and then create the 3D...$2.00 -
NGSS SEP: Analyzing and Interpreting Data #2: Reading Tables and CER
$3.506 worksheets with a graphic organizer for helping students analyze data and use it to create a scientific explanation using NGSS Physical Science content. Each data set in this series has a written short introduction that should help with the...$3.50