Teacher Contributor Stores
-
$2.00 -
Paragraph of the Week Picture Prompt Narrative Journal
$4.50This 9 week paragraph picture writing prompt product will help you teach and differentiate narrative paragraph writing. Use this for daily journals, paragraph writing practice, or writing...$4.50 -
PREWRITING SHAPES PLAYDOUGH MATS AND ACTIVITIES
$3.00These Preschool to Kindergarten Prewriting Shapes Playdough and Activities$3.00 -
PREWRITING NUMBERS PLAYDOUGH MATS AND ACTIVITIES
$3.00These Preschool to Kindergarten NUMBER Playdough Activities Mats$3.00 -
Hellenistic Culture History Presentation
$4.20Engaging History Power Points Mr. Harms has designed a number of Power P$4.20 -
4th Grade Multiplying Fractions by Whole Numbers & Word Problems Math Task Cards
$3.00Make practicing multiplying fractions by whole numbers fun for your 4th grade students with these engaging, hands on math task cards! This set includes$3.00 -
THE ROMAN REPUBLIC HISTORY PRESENTATION
$6.10Engaging History Power Points Mr. Harms has designed a number of Power P$6.10 -
$7.00 -
Human Body Puzzles
$2.50Do you need a few more lessons for your science unit? Human Body Puzzles contains six ready-to-use worksheets that are both engaging and educational. These can be used for enrichment, sub plans, or...$2.50 -
Flip Calendar - Health Care Edition
$4.00Enhance your classroom décor with this thermometer-shaped flip calendar with the years 2022-2030 included! It can be attached to a 30” magnetic curtain rod (found on Amazon) using 1-in binder clips...$4.00 -
PREWRITING ALPHABET PLAYDOUGH ACTIVITY MATS
$2.50Kids love playdough! These Preschool to Kindergarten alphabet playdough activities mats are perfect for introducing prewriting alphabet letters while improving fine motor skills needed to write...$2.50 -
Paragraph of the Week Picture Prompt Informational Writing Journal
$4.50This 9 week paragraph picture writing prompt product will help you teach and differentiate informational paragraph writing. Use this for daily journals, paragraph writing practice, or writing...$4.50