WHAT IS A NOUN? - INTRO LESSON PLAN WITH ACTIVITIES (1ST/2ND GRADE)
- SKU:
- UPC:
- MPN:
MSRP:
Now:
$3.25
Was:
— You save
Related Products
Related Products


LET'S LEARN ABOUT THE SOLAR SYSTEM - 2ND - 4TH GRADES - LESSON PLAN & ACTIVITIES
MSRP:
Now:
$3.95
Was:
Teaching the solar system to 2nd through 4th graders involves engaging and interactive methods that cater to their developmental level. Start by introducing the concept of the solar system using...


WHAT IS ENERGY? UNIT: LESSON PLANS, STEM ACTIVITIES, WORKSHEETS/TEMPLATES
MSRP:
Now:
$2.75
Was:
A 3rd/4th-grade unit on energy is an exciting exploration into the diverse forms and uses of energy in our world. Students could start by learning about the basics of energy, including the different...


NEEDS & WANTS: WHAT IS DIFFERENCE? (1ST/2ND GRADES)
MSRP:
Now:
$2.25
Was:
In a unit focused on needs and wants for 1st and 2nd graders, young learners will explore fundamental concepts related to essential aspects of daily life. Students will develop an understanding of...


FOX ON THE JOB: READING LESSONS & ACTIVITIES (1ST-3RD GRADES)
MSRP:
Now:
$3.50
Was:
Fox on the Job by James Marshall: When Fox breaks his bike, his mom tells him to get a job to pay for a new one. He tries working at a shoe store (too much!), an amusement park (too scary!), and...


3rd Grade 2 Digit Addition Lesson Plan, Interactive Notebook & Activities
MSRP:
Now:
$3.00
Was:
Make teaching 2 digit addition with regrouping fun with this engaging, hands-on lesson! This lesson includes interactive notebook activities, an intera


JUNETEENTH: COMPLETE LESSON PLAN & ACTIVITIES
MSRP:
Now:
$1.75
Was:
How do we explain Juneteenth to our students?
Teaching children about Juneteenth is crucial for fostering a deep understanding of American history and promoting cultural awareness...


Active Participation in Government Lesson Plan
MSRP:
Now:
$2.00
Was:
This comprehensive lesson plans explains the roles of citizens in the United States government and how they can exercise their Constitutional rights and responsibilities.


Easter Writing Journal Activity 1st 2nd 3rd Grade
MSRP:
Now:
$1.25
Was:
Students will create a journal about the Easter bunny and write about what he does every day. There are also 5 Easter writing prompts that are print and go (no prep)! This product is great for your...


Spring Compare and Contrast Activity 1st 2nd 3rd Grade
MSRP:
Now:
$1.25
Was:
Students will compare and contrast spring words using a venn diagram. They can also use task cards to write a paragraph comparing and contrasting two spring words. This activity is fun, engaging, and...