null

Unit Rate & Proportional Reasoning Group Review Activity | Grade 7 Math

(No reviews yet) Write a Review
  • Unit Rate & Proportional Reasoning Group Review Activity | Grade 7 Math
  • Unit Rate & Proportional Reasoning Group Review Activity | Grade 7 Math
  • Unit Rate & Proportional Reasoning Group Review Activity | Grade 7 Math
  • Unit Rate & Proportional Reasoning Group Review Activity | Grade 7 Math
  • Unit Rate & Proportional Reasoning Group Review Activity | Grade 7 Math
  • Unit Rate & Proportional Reasoning Group Review Activity | Grade 7 Math
  • Unit Rate & Proportional Reasoning Group Review Activity | Grade 7 Math
  • Unit Rate & Proportional Reasoning Group Review Activity | Grade 7 Math
$4.00

Description

Need a 7th grade math review activity on using proportional reasoning to find the unit rate, write equations in the form y=kw, and solve real-world proportion problems? Team Target Review is a cooperative and competitive activity designed to get students thinking, talking, and working together.

Teams of 3-4 students work together to complete increasing levels of difficulty on on using their proportional reasoning skills. Round 1 begins with calculating unit rate from a simple scenario and progresses all the way to solving complex real-world problems with decimals and fractions. Once they have answered each question in the round, they use their answers to complete the "meta" question at the bottom of the page. Getting the "meta" question correct unlocks the next round. As students progress, you can quickly assess mastery and give intervention help on the spot.

This activity works great as an engaging review session before an assessment, a quick(ish) activity on one of those pesky minimum days where you have limited time, or as part of a block period when you want to break up the direct instruction.

This activity includes:

  • Suggested activity instructions (based on how I run this in my classroom).
  • 6 rounds of problems that get progressively challenging.
  • Complete worked out solutions for each round.
  • Teacher Quick Reference Answer Sheet
View AllClose