Units of Measure Notes and Connect-4 Activity
- SKU:
- UPC:
- MPN:
MSRP:
Now:
$1.50
Was:
— You save
Description
Practice metric and customary conversions with a guided practice activity that will engage the students. Introductory notes are included.
Check out Out of My Mind Math for more resources.
Related Products
Related Products
Unit Rates Notes and Smart Shopper Activity
MSRP:
Now:
$2.00
Was:
Students find the unit rate of a product found at two different stores to see which store offers a better buy. Notes/guided practice and an activity are included.
Check out Out of My Mind Math...

Measure This! Activity Mat
MSRP:
Now:
$20.00
Was:
A little math lover's dream mat! Learn how to measure on a ruler, then practice tracing numbers and writing them independently! A dry-erase marker and eraser are included with each order for your...

Measuring Earth Review Activity
MSRP:
Now:
$1.29
Was:
This measuring earth activity consists of 87 multiple choice questions to address concepts that are commonly covered in a high school physics course. The specific learning objectives associated with...


Measuring Earth Learning Activities
MSRP:
Now:
$3.99
Was:
This zip file contains many different activities (83 pages of student handouts and three PowerPoints with a total of 65 slides) which may be utilized compose a Measuring Earth unit. This set of...


DIGESTIVE SYSTEM- Full Unit including lecture, notes, activities and test!
MSRP:
Now:
$15.00
Was:
I created this unit to cover the anatomy and functions of the digestive system. Topics covered includes: function of the digestive system, phases of the digestive system, common digestive enzymes

Non-Standard Measurement Activity for HOME
MSRP:
Now:
$3.00
Was:
When giving this to students, they'll come up with different correct answers than other peers. There is no answer key for this reason. Most families should have (or be able to buy for cheap) the...


4 Reasons for Exploration- Explorers' Motives Analysis & Notes Activity!
MSRP:
Now:
$4.00
Was:
Capture your students' imaginations with this captivating one-day lesson that delves into the motives driving historical exploration. This resource is a complete package designed to guide educators...


Measures of Variability Coloring Activity - IQR + MAD
MSRP:
Now:
$2.50
Was:
Your students will love practicing finding the Interquartile Range and Mean Absolute Deviation in this fun, color by number activity! This activity contains 8 problems to solve, using data...


ARE YOU A SQUARE OR RECTANGLE? - GEOMETRY & MEASUREMENT ACTIVITY
MSRP:
Now:
$2.50
Was:
This is a fun activity to review some geometry terms and practice measurement. When you measure a person's arm span against their height, you will realize that we are either square shaped or...