5th - 8th Grade Content
We feel your pain.
We know it's difficult sometimes on our schedules to come up with new engaging lessons.
Use Code THANKS10 to take 10% off your purchase.
We at Amped Up Learning want to remain authentic by offering products designed, written and used by real teachers. We're teaming up with excellent teachers around the country to offer awesome downloadable products in the new Lesson Marketplace of Amped Up. Easy-to-use, effective activities that are standards-aligned, engaging, cooperative, challenging and involve critical thinking. And best of all, you don't have to do anything (except make some copies!).
Yes we take Purchase Orders in our lesson marketplace. Send us the PO and we will send you the lessons.
More and more products are being added daily, so check back often.
-
Multiply, Add & Subtract Integers - 2 Ways
$2.00Practice integers operations with two activities: Partner Dash or Independent Speed Test. 400 problems included!$2.00 -
Cooking with Fractions Group Activity
$4.00Problem solving with fractions using recipes as the topic. All operations with fractions are needed. Group activity using stations.$4.00 -
Fraction & Integer Test
$3.00A 40-question STAAR formatted test including all operations with fractions and integers and problem solving with fractions and integers (and some fraction and decimal to percent, some sets and subsets of rational numbers). Answer document, test results...$3.00 -
Rational Number Sets & Subsets - Practice and Quizzes
$6.00Students will place, decide, identify and problem solve with sets and subsets of rational numbers. Includes 15 front/back, progressive practice pages and 2 quizzes.$6.00 -
Fraction Operations Practice
$5.008 progressive front/back practice lessons on operations with fractions: 2 addition, 2 subtraction, 1 multiplication, 1 division, 2 mixed operations. Answer banks included for student self checking. Also Includes: Adding and subtracting...$5.00 -
Errand Day Activity
$5.00A fun, true to life activity to practice problem solving using multiplication and division of decimals.$5.00 -
Multiplying and Dividing Decimals - Notes & Guided Practice
$1.00A quick review of multiplying and dividing decimals.$1.00 -
Decimal Operations Practice
$4.005 progressive front/back practice lessons covering operations with decimals. Answer banks included. Includes: Problem solving with decimals, fractions and integers Adding and subtracting integers Operations with fractions Writing percents and...$4.00 -
Fraction Operations Notes & Guided Practice
$4.00Includes 4 sets of notes and 4 sets of front/back guided and independent practice, one for each operation.$4.00 -
Fraction Line Activity - Speed Dating Activity
$2.00A 'speed dating' style activity to practice multiplying fractions. Students will move and communicate. Teacher has the opportunity to work with students who need a little extra help.$2.00 -
Data Unit - Grade 7 - 7th grade Math TEKS
$30.00Complete unit covering 7th grade Data TEKS, includes activities, practice assignments, notes & guided practice, reviews and assessments.$30.00 -
7th Grade Math Data Tests and Reviews
$8.00Test and two Reviews for 7th grade Data TEKS, including box plots, dot plots, inferencing with data, and more.$8.00