Resources
We sought out (and are still seeking out) expert teachers that create lessons that we would use in our own classrooms and ONLY include these in our Lesson Marketplace. Easy-to-use, effective activities that are standards-aligned, engaging, cooperative, challenging & involve critical thinking. And best of all, you don't have to do anything (except make some copies!).
More and more products are being added daily, so check back often.
Purchase Orders accepted, email gregg@ampeduplearning.com for more information.
-
Essential Life Skills Activity for Teens and Adults - How to Read a Prescription Label
$3.99How to Read a Prescription Label is a life skills activity that teaches students to read prescription labels, including medication warnings and drug interactions. How to read a prescription label Basic prescription warnings are defined and...$3.99 -
Practical Employment Skills Activity for Teens - How to Fill Out a Job Application
$5.99Using the life skills activity How to Fill Out a Job Application, students learn to complete a standard job application by explaining the different sections included in the application, including personal information, education, professional references,...$5.99 -
Essential Life Skills Activity for Teens and Adults - How to Schedule an Appointment
$3.99The How to Schedule an Appointment life skills activity teaches students how to plan, schedule, reschedule and cancel personal and professional appointments. How to determine their availability by checking their calendar Preparation for an in-home...$3.99 -
Functional Money Math Life Skills Worksheets - Reading Restaurant Menus Level 1
$4.99The Level 1 Reading Menus Money Math life skills activity teaches students how to calculate the cost of a complete meal based on six standard breakfast and lunch menus. Finding the price for two items on a breakfast and lunch menu Finding the price...$4.99 -
Back to School Bundle Pre-k to First Grade
MSRP: $29.00$19.99Back to School Bundle Pre-k to First Grade Get ready for a successful school year with our Back-to-School Bundle! This set includes everything you need to kick off the year with confidence and ease. With a mix of engaging worksheets, icebreakers,...MSRP: $29.00$19.99 -
Classroom Calendar Set
$5.99Classroom Calendar SetAre you needing a Non-dated Calendar Set for your students and classroom? Start your year off right with this Calendar Set! Enlarge the blank calendar and use on a tri-fold board for the whole class to use. Or make this set into a...$5.99 -
Scientific Methods
$7.00Scientific Methods is a resource created to align with Unit 7 the new Alberta Grade 5 science curriculum. It’s completely laid out with teacher notes and a sequence of activities, so very little prep is required by the teacher...$7.00 -
No Grown-ups Allowed Novel Study The Cul-de-sac Kids Book 4
$3.00If you’re looking for printable resources, these no-prep reading worksheets will serve as a great book companion. This novel study for No Grown-ups Allowed, the fourth book in the Cul-de-sac Kids series by Beverly Lewis, has a...$3.00 -
Respiratory System Memory
$1.50Respiratory System Memory is an interactive game to help your students learn the parts of the respiratory system. It works like the children’s game, but students have to match three items - the body part, its function, and its picture. To ensure...$1.50 -
Snowman Writing Craft | How to Build a Snowman Writing | Winter Writing Activity
MSRP: $3.50$3.25Make winter lessons extra fun with this hands‑on Winter Writing Activities pack! Designed for Grades 1–5, this engaging Winter Craftivity keeps students busy and creative as they build and write about their own Snowman Writing Craft. ⭐️ Includes...MSRP: $3.50$3.25 -
Computer Science
$5.00Computer Science is a resource created to align with Unit 6 the Alberta Grade 5 new science curriculum. It’s completely laid out with teacher notes and a sequence of activities, so very little prep is required by the teacher...$5.00 -
Holiday/Christmas Math Color by Number – Finding Unit Rates (Snowman in the Gym)
$2.00⛄ HOLIDAY MATH COLOR BY NUMBER Finding Unit Rates from Word Problems – Snowman in the Gym Theme (6th–7th Grade) Make winter math workouts fun with this Snowman-in-the-Gym Color-by-Number Worksheet! Perfect for 6th and...$2.00
