All Content Contributors
-
Native Americans Unit of Study
$7.00This 70 page Native American Interdisciplinary Unit of Study includes: . A Ubd unit to be used as part of a Native American Unit of Study with goals, websites and suggested tasks . Reading Section: Books recommended, Websites to learn about...$7.00 -
Reading Response Organizers to Use All Year Long
$4.25This 34 page resource includes organizers to use all year long such as: . Nightly reading logs . Miscellaneous reading responses . Reading Response Graphic Organizers . Non-Fiction Reading Response$4.25 -
Free Gingerbread Virtual Field Trip History and Factory Tour
$0.00Check out my awesome store and TeachWithBri for more awesome resources: https://ampeduplearning.com/teacher-contributor-stores/teachwithbri/ Take a sweet virtual field trip this holiday and Christmas season to learn all about gingerbread and the...$0.00 -
On Sale
November Holiday Activities for the Classroom
MSRP: $10.00Now: $8.00Was: $10.00This 40-page packet covers the three holidays observed in November: Election Day, Veterans Day and Thanksgiving. Included are video read alouds, reading comprehension, word work, writing activities, class math activities including bar graphs and dice...MSRP: $10.00Now: $8.00Was: $10.00 -
Candy Cane Factory Virtual Field Trip- History and How it's Made
$3.00Check out my awesome store and TeachWithBri for more awesome resources: https://ampeduplearning.com/teacher-contributor-stores/teachwithbri/ Have a sweet no prep candy cane lesson this holiday and Christmas season with your elementary or middle...$3.00 -
'NOUNsense!' (Grades K-6) ~ Curriculum Song Video Lesson
$2.50‘NOUNsense!' (Grades K-6) is a 75-slide curriculum-aligned song video that helps students learn about various types of nouns. The song itself focuses on common, proper, and Abstract/idea nouns, however, there are 18 call-to-action slides...$2.50 -
Doodle Note Template
$0.00Are you sick and tired of students having messy notes? Do you want to help teach them how to take decent notes? These templates are perfect for you! Give them to students to use in the classroom, for study or for revision! Included in the...$0.00 -
Shout Outs for Fast Finishers
$1.50These Shout Outs for Fast Finishers are a much better alternative to all the typical things I've had kids do. I have a Random Acts of Kindness for Fast Finishers product. This is one of my student's favorite things to do when they complete...$1.50 -
Wonders Unit 2 Interactive Spelling Posters
$2.00Do you have struggling spellers in your classroom? These posters are a quick reference guide to all of the weeks in the 3rd grade Wonders Unit 2. They can be used to teach whole class. They can be used to reinforce the concepts you've taught in small...$2.00 -
3rd Grade Weekly Spelling Routine-Digraphs
$3.50This clearly outlined spelling routine for 3 letter blends has differentiated options explained. It is wonderful for 2nd, 3rd, and 4th grade. This routine is classroom tested. The product and the routine are explained in the teacher's guide. It will...$3.50 -
Days of the Week, Months of the Year & Seasons
$15.00Explore the days of the week, months of the year and seasons with this lapbooking project from Homeschool Holiday. Jam packed with activities to explore the history of the days of the week, the months of the year and so much more! This project is...$15.00 -
Character Trait and Evidence Analysis
$3.49Character Trait analysis with 6 different activities and BONUS QUIZ! **Lesson plans included for all 6 activities!** Use as independent lessons or in progression to teach and assess character traits Teach students the differences between physical...$3.49