Description
Printable & Digital Unit Price Project (EDITABLE) - Life Skills, Budget, Shopping, Money in the Real World Math. This is a perfect end of the year, back to school, math centers, summer camp, or summer school math activity to practice unit price calculation, finding percent of a number, markup calculation, comparing and rounding decimals, money management, adding, subtracting, multiplying, and dividing decimals.
It is a math project designed for students to complete independently or with a group.
This download includes both a printable (PDF) and digital Google Slides™/PowerPoint™ version.
Students will:
- Go to the market to buy fruits to make their juice accordingly to the budget.
- Calculate unit prices for selected fruits and choose the best offer.
- Calculate the weight of waste and the weight of juice.
- Calculate how many juice cartons they need and total carton expenses.
- Decide on a juice name and design a juice carton.
- Set a sale price and calculate money earned selling the juice.
- Calculate their final profit.
This project covers:
- unit price calculation,
- unit conversion (oz, lb),
- comparing and rounding decimals,
- operations with decimals (addition, subtraction, division, and multiplication),
- finding percent of a number,
- markup calculation,
- money management.
This resource includes:
- The editable digital version in Google Slides™.
- The editable PowerPoint™ version.
- The printable version in PDF (color).
- The printable version in PDF (black & white).
- An example of a completed project.
- The Grading Rubric.
Check out Inspire Math Matematyka for more resources.