5th - 8th Grade Content
We feel your pain.
We know it's difficult sometimes on our schedules to come up with new engaging lessons.
Use Code THANKS10 to take 10% off your purchase.
We at Amped Up Learning want to remain authentic by offering products designed, written and used by real teachers. We're teaming up with excellent teachers around the country to offer awesome downloadable products in the new Lesson Marketplace of Amped Up. Easy-to-use, effective activities that are standards-aligned, engaging, cooperative, challenging and involve critical thinking. And best of all, you don't have to do anything (except make some copies!).
Yes we take Purchase Orders in our lesson marketplace. Send us the PO and we will send you the lessons.
More and more products are being added daily, so check back often.
-
French All About Me Watercolour Pennant- Back to School/ First Day Activity
$1.50Fanion aquarelle : Tout sur moi ! Perfect for French Immersion and FSL classrooms! This resource is written in French. Designed with middle school and high school students in mind, this activity goes beyond the traditional back to school...$1.50 -
French All About Me Graffiti Pennant- Back to School/ First Day Activity
$1.50Fanion graffiti : Tout sur moi ! Perfect for French Immersion and FSL classrooms! This resource is written in French. Designed with middle school and high school students in mind, this activity goes beyond the traditional back to school...$1.50 -
Solids Popcorn Dash
$4.00Problem solving with surface area and volume of rectangular and triangular prisms and cylinders. Copy problems on white and yellow paper, separate and make "popcorn," fill the bucket, let the fun begin. Check out Out of My Mind Math for more...$4.00 -
Solutions
$3.00A fun activity that keeps students moving while determining which given values make an equation TRUE. A set of notes/guided practice is also included with the activity. The goal of this activity is for students to know that they can take a...$3.00 -
Expressions and Equations
$1.50Practice writing two-step equations from expressions. Lots of practice with the turnaround phrases. Two pages: one to work together and one to try independently. Check out Out of My Mind Math for more resources.$1.50 -
Equations and Inequalities - Test and 2 Reviews
$8.0040 Question STAAR formatted test with answer document 2 Reviews with scrambled answer banks for self-checking. The review questions mirror the test questions. A Test Results document for students to analyze their strengths and weaknesses on...$8.00 -
Introductions to Scientific Notation
$1.50What does it mean when the calculator says 5E10? An introduction to very large and very small numbers and how to write them in standard decimal notation and scientific notation. Check out Out of My Mind Math for more resources.$1.50 -
Probability Assignments
$5.009 Lessons for independent practice with 7th grade probability. Each lesson also includes using Algebra to find missing angle measures, budget questions, writing inequalities for real-life situations and problems solving with fractions...$5.00 -
Which One Doesn't Belong? ANIMALS
$1.99This is a fantastic activity to get your students thinking, categorizing, and making a persuasive argument—all while learning about animals. Ask students to study the four images and decide which one doesn't belong. Each of these image...$1.99 -
Design a Mask Challenge- FUNNY FACES
$5.00IMPORTANT NOTE TO USERS This resource is NOT designed to be used to create masks for your students to use. It is essential that they use certified medical masks for protection against COVID 19, this is a fun activity for...$5.00 -
Design a Mask Challenge- ANIMALS
$5.00IMPORTANT NOTE TO USERS This resource is NOT designed to be used to create masks for your students to use. It is essential that they use certified medical masks for protection against COVID 19, this is a fun activity for...$5.00 -
Adding and Subtracting Rational Numbers Digital / Printable MAZE
$3.00This digital maze is perfect for distance learning where students can practice Adding and subtracting rational numbers, using the rules for adding, subtracting, multiplying and dividing integers. This activities can be assigned in google classroom...$3.00