5th - 8th Grade Content
We feel your pain.
We know it's difficult sometimes on our schedules to come up with new engaging lessons.
Use Code THANKS10 to take 10% off your purchase.
We at Amped Up Learning want to remain authentic by offering products designed, written and used by real teachers. We're teaming up with excellent teachers around the country to offer awesome downloadable products in the new Lesson Marketplace of Amped Up. Easy-to-use, effective activities that are standards-aligned, engaging, cooperative, challenging and involve critical thinking. And best of all, you don't have to do anything (except make some copies!).
Yes we take Purchase Orders in our lesson marketplace. Send us the PO and we will send you the lessons.
More and more products are being added daily, so check back often.
-
FREE Christmas Ball Measuring Angles Types of Angles Triangles Math & Art Project
$0.00Perfect Christmas Craft Activity, Bulletin Board Idea to practice Measuring Angles, Types of Angles, and Types of Triangles. PRINTABLE PDF VERSION. Check out Inspire Math Matematyka for more resources.$0.00 -
Animal Jeopardy
$3.00Animal Jeopardy is an interactive game in which students answer questions about animals. This product reflects the popular TV game show, but adaptations have been made so it can be played in the classroom. Click a square on the interactive gameboard, and...$3.00 -
Christmas Math Project Percent Percentages Project Based Learning Santa Winter
$3.99Winter Math Enrichment PBL Activity (percent of change, percent increases & decreases, percent of a number, converting fractions to percentages) - Printable & Digital (EDITABLE). Use this activity in your classroom to...$3.99 -
4th Grade Addition Subtraction Multiplication & Division Math Game Show
$3.00Struggling to find a way to practice and review the four operations with your 4th grade class? This fun, interactive, Addition, Subtraction, Multiplication & Division math review game will have your students begging for more activities just like...$3.00 -
5th Grade Multiplication & Division Math Game Show
$3.00Struggling to find a way to practice and review multiplication and division with your 5th grade class? This fun, interactive, Multiplication & Division math review game will have your students begging for more activities just like it! Get ready...$3.00 -
Simple Interest Task Cards (Print & Digital)
$3.50Simple Interest Task Cards (Print & Digital) Are you looking for an interactive way for your students to practice finding simple interest? These task cards are a great, low-prep/no-prep way for students to practice at a manageable level as the...$3.50 -
Solve Two-Step Equations (Print & Digital)
$3.50Solve Two-Step Equations (Print & Digital)Are your students tired of completing boring math problems from their text or workbook? Do they struggle with solving two-step equations? Math is fun again with these matching activities. The self-checking...$3.50 -
Solve Multiplication & Division Equations Matching (Print & Digital)
$3.50Solve Multiplication & Division Equations (Print & Digital)Are your students tired of completing boring math problems from their text or workbook? Do they struggle with solving equations? Math is fun again with these matching activities. The...$3.50 -
Solve Two-Step Equations Task Cards (Print & Digital)
$3.50Solve Two-Step Equations Task Cards (Print & Digital) Are you looking for an interactive way for your students to practice solving two-step equations? These task cards are a great, low-prep/no-prep way for students to practice at a manageable level...$3.50 -
Solve Two-Step Equations Self-Checking Self-Grading Pixel Art
$3.50Solve Two-Step Equations Self-Checking Self-Grading Pixel Art Are your students tired of completing boring math problems from their text or workbook? Are you looking for a new way to incorporate student practice into your instruction? Math is...$3.50 -
Solve Two-Step Equations Digital Self-Checking Maze
$2.50Solve Two-Step Equations Self-Checking Digital Task Card Maze Are your students tired of completing boring math problems from their text or workbook? Do your students struggle with solving two-step equations? Math is fun again with this...$2.50 -
$3.50